Profile
Profile
Photos
Map
Reviews
Related Listing
 • Historia

  Historia filharmonii sięga roku 1920, kiedy to rozpoczęła działalność orkiestra symfoniczna stworzona na bazie Orkiestry Dętej IV Pułku Piechoty Legionów. Po wojnie aż 22 jej członków weszło w skład Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej, która zainaugurowała swój pierwszy sezon artystyczny 28 lipca 1945 roku. Tradycje chóralne Filharmonii Świętokrzyskiej sięgają roku 1954, kiedy to z inicjatywy Karola Anbilda, II dyrygenta ówczesnej Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej, powstał stuosobowy chór „Echo”, który po raz pierwszy wystąpił z kielecką orkiestrą w lutym 1955 r. z okazji 10-lecia jej istnienia, wykonując utwór Jana Maklakiewicza Śląsk pracuje i śpiewa.

  W 2014 w organizowanych przez Filharmonię koncertach udział wzięło 34 tys. 801 osób.
  Nowa siedziba

  Jesienią 2009 rozpoczęła się realizacja Międzynarodowego Centrum Kultur w Kielcach, w którym znajduje się nowa siedziba Filharmonii Świętokrzyskiej. Projektantem siedziby jest pracownia PIW-PAW Architekci Sp. z o.o. z Gdańska. Inwestycja zajmuje teren o powierzchni 3 823m², powierzchnia zabudowy obejmuje 3 358m². W budynku znajduje się 515 miejsc na widowni, estrada dla 300 wykonawców, sala kameralna na 200 miejsc, sala prób – wydzielona z foyer – 150 miejsc, sala konferencyjna – 50 miejsc. Wewnątrz obiektu znajduje się także dziedziniec koncertowy, z możliwością zadaszenia w razie niepogody z widownią na 150 miejsc.

  Całkowity koszt budowy wyniósł 74157118,74 zł. Projekt został dofinansowany kwotą 31 977 401,27 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu Kultura i dziedzictwo kulturowe Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

  [źródło]

 • No Records Found

  Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.

  Google Map Not Loaded

  Sorry, unable to load Google Maps API.

 • Leave a Review

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *